BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODĄ

Dodane: 12.05.2015

BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODĄ

Rok rocznie w okresie wakacji dochodzi do wielu nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków nad wodą.Najwięcej niestety z udziałem osób pod wpływem wszelakich używek oraz bezmyslności i brawury. 

Wakacje to okres urlopów, zabaw i odpoczynku. Najważniejsze żeby po urlopie bezpiecznie wrócić do domu i do swoich obowiązków. Pamiętaj aby chronić się przed promieniowaniem UV , zabezpieczaj głowę, oczy oraz skórę. W okresie największego nasłonecznienia tj. między godz 10 a 16 używaj kremu z wysokim filtrem to przede wszystkim do tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze słońcem. Ciało rozgrzane przed wejściem do wody zahartuj, pochlap okolice karku i klatki piersiowej. Nie skacz i nie wrzucaj nikogo po długim przebywaniu na słońcu, grozi szok termiczny a co w konsekwencji skurczem mięśni, utratą ruchu, paniką i utonięciem. Osoba w takich opałach może liczyć tylko na ratunek. Używaj kąpieli tylko w miejscach do tego przeznaczonych i strzeżonych przez ratownika. Kiedy na maszcie widzisz flagę koloru białego to można się kąpać jeśli widzisz drugie oznaczenie ratownika czyli czerwoną flagę to oznacza zakaz kąpieli ale ratownik jest na służbie, gdy nie ma flagi to znaczy zakaz kąpieli i ratownika bądź ratowników nie ma na służbie. Nie przeceniaj siły na zamiary. Większość turystów to amatorzy w pływaniu.Mały procent społeczeństwa korzysta z pływania przez cały rok. Zachęcam dzieci, młodzież i dorosłych do tego sportu, który utrzymuje całe ciało w świetnej kondycji.( Macie taką możliwość dzięki mojej szkole pływania www.naukaplywania.prudnik.pl ). Nie wypływaj samodzielnie za daleko od brzegu byś mógł wrócić. Strefy na kąpielisku oznaczone są bojami koloru CZERWONEGO dla nie umiejących pływać do głębokości 120 cm oraz bojami koloru ŻÓŁTEGO dla umiejących pływać i maksymalnej głębokości 4 metry, oraz brodzik do 40 cm. 

Największy problem nagminnie powtarzający się co roku to alkohol, brawura, brak wyobraźni oraz kąpiel, na tak zwaną własną rękę. Statystyki pokazują, że najwięcej nieszczęśliwych wypadków utonięć jest wśród młodzieży i dorosłych większości mężczyzn. 

Gdy używasz kajaka, rowera wodnego czy innego sprzętu pływającego zakładaj kamizelkę ratunkową nawet po wywrotce jednostki, gdy stracisz przytomność utrzyma Cię na powierzchni wody.

Osoby, które świetnie pływają zdają sobie sprawę z żywiołu jakim jest woda, pływając długie dystanse na wodach otwartych (mam  na myśli wiele kilometrów) płyną z profesjonalną asekuracją: lekarz, płetwonurek i ratownik ekipa  tu wymieniona płynie koło pływaka na łodzi motorowej. Świetnie przygotowani fizycznie profesjonaliści zabezpieczają się jak dzieci, jest w tym rozwagą, odpowiedzialność i szacunek do siebie i innych.

Życzę wam spokojnych wakacji i tyle samo wyjść z wody ile wejść pozdrawiam.

 

PREZES OPAWSKIEGO ODDZIAŁU POWIATOWEGO

WOPR W PRUDNIKU

mgr Krzysztof Kasprzyszyn

wszelkie prawa zastrzeżone artykuł napisał szef ww. jednostki.